Makalenin Yazarı

Hasan Kulaç

Halkspor Yazarı

hasankulac@gmail.com
Hepsini Görüntüle

Halkbank Kendini Hatırlattı

07.05.2013 18:44:08 Önceki Haber Sonraki Haber

Ankaralı sporsever, Mavi-Beyazlı takımın kıymetini unutmuş gibiydi ama onlar varlıklarını yeniden ve derin izler bırakarak anımsattı.

 

Türk sporseverler, bayanların Avrupa’daki file başarılarına alışıktı da erkek voleybol takımlarının kupa kaldıracaklarına dair bir umut beslemiyorlardı. Mavi-Beyazlı takım, ütopya gibi görünen o başarıyı da göstererek Türkiye’yi onurlandırdı. Ardından, bir de Türkiye kupası alarak camiasını ve nefes aldığı kenti bir kez daha sevindirdi. Koca bir yılın parlak harflerle yazılacak özeti böyle; anlatması dile kolay! Emeksiz hiç bir şey olmayacağının bilincindeyiz elbette. Hele günümüzde doğru yatırım yapmazsanız, bir enkaz yaratabilirsiniz!

Spor kulüpleri, bağlı olarak takımlar için de böyle. Nuhun Gemisi gibi doldurulan, planı projesi olmayan, 10 adım ötesi düşünülmemiş spor oluşumlarının düştüğü durumlar her branşta gözümüzün önündedir. Özveri, sporun ve başarının olmazsa olmazıdır, bilimsellik de öyle, urumsallık da! Altyapı yatırımı geleceğe atılmış köprüdür ki, önemini herkes biliyordur mutlaka. Diğer kulüpleri tenzih ederek söylemeyiz ki, Halkbank sporun, spor yatırımının doğrularını yerine getirmede mahir davrandı bu yıl. Karşılığını da aldı.

Sezon başında transferler ihtiyaca göre yapıldı, kadroda değişim yapılarak yeni bir heyecan yaşandı. Özellikle Olimpiyat madalyalı William Reid Priddy, bir oyuncudan çok bir proje transferiydi. İşlerin iyi gitmediği anlarda sahnede o vardı; işlerin iyi gitmesine katkı yaptı, takım oynarken başroldeydi. Toparlayıcı, nasıl olunması gerektiğine dair örnekler veren, profesyonelliğin salt para kazanmak olmadığını anlatıyor ve fark yaratıyordu. Bu arada, Kaptan Hüseyin Koç başta olmak üzere, her biri kupa canavarı olan oyuncuların, örnek profesyoneller Antrenör Veselin Vukovic, yardımcıları Taner Atik ve Alper Hamurcu’nun, kondisyoner Şevket Kılıç, masör Mehmet Akpolat’ın haklarını yemeyelim.

Ve Menajer Ahmet Kavaz. Kavaz’ın profesyonelliği kadar heyecanı, tutkusu kadar bilgisi vardı. Öte yandan, kulüp içindeki organizasyonun hemen hemen sorunsuz yürümesi de iyi bir sezon geçirilmesinin dayanak noktalarından oldu. Müessese kulüplerinin dışarıdan yöneticileri olmuyor; Halkbank için de durum öyle. Kulüp yönetiminin her birinin banka içinde memuriyetleri var. Saha dışındakilerin özverisi işte, tam da burada devreye giriyor, kendini gösteriyor. Kocaman bir organizasyon bu kulüp, irili ufaklı detaylarla uğraşmak zorundasınız. Halkbank, bu yıl bu organizasyonu iyi yöneterek unutulmaz bir sezon yaşadı. Diğer yaşananlarla yaşatanları önümüzdeki yazıda değerlendirmek üzere. Şampiyonlar kulübüne hoşgeldin Halkbank.