Makalenin Yazarı

Hasan Kulaç

Halkspor Yazarı

hasankulac@gmail.com
Hepsini Görüntüle

Halkbank'ın yeri ayrı

22.06.2015 11:13:51 Önceki Haber Sonraki Haber

Türk voleybolu, yapılan yatırımlarla doğru orantılı olarak her geçen gün gelişiyor. Bu gelişmede, yaptığı alt ve üst yapı yatırımları, milli takımlara verdiği oyuncularla Halkbank başat rol oynuyor.

Halkbank'ın yeri ayrı

Türk voleybolu, yapılan yatırımlarla doğru orantılı olarak her geçen gün gelişiyor. Bu gelişmede, yaptığı alt ve üst yapı yatırımları, milli takımlara verdiği oyuncularla Halkbank başat rol oynuyor.
Özellikle son üç sezonda elde edilen başarılar ve yapılan organizasyonlar, Avrupa Voleybol Konfederasyonu’nun (CEV) yaptığı sıralamada zirvelerde yer almamızı sağlıyor.
Türk erkek voleybolu milli takımlarda arzu edilen düzeyde olmasa da  topladığı 393,33 puanla kulüpler bazında dördüncü sırada geliyor.
Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, önce CEV Kupası Şampiyonluğu, son iki yılda Şampiyonlar Liginde kazandırdığı puanlar bu sıralamada yükselmemizi sağladı. Çünkü Şampiyonlar Liginde yarı final ve final oynamak ülkelere çok puan kazandırıyor. Gruplardan çıkmak da öyle. 
Tüm bunları yazdıktan sonra, Halkbank Spor Kulübü’nün bir sosyal sorumluluk projesi olarak hayata geçirildiğini hatırlatmak gerekiyor. Bu proje yürürken şampiyonlukların, kupaların gelmesi fena olmuyor elbette.
Bu sene de voleybol sezonuna hem Türk çocuklarını voleybola kazandırarak onları kötülü alışkanlıklardan uzak tutmak, hem de müzemizi zenginleştirmek amacıyla başladık.
Kız ve erkek altyapılarında patlama yaşandı. Geleceğin Halkbank Voleybol Takımlarını oluşturacak her yaştan sporcu renklerimize kazandırıldı. 
Geçtiğimiz yılı İkinci Lig’de geçiren Bayan Takımın Birinci Lig’e yer alması hedefleniyordu, bu başarıldı.
Erkek A Takımına gelince. Önce Şampiyonlar Kupası, ardından da Türkiye Süper Kupası kazanıldı. Artık sıra Lig şamipyonluğuna gelmişti, o olmadı!
Bunun nedenleri var.

 Öncelikle normal ligi en yakın rakibinin 12 puan önünde bitiren bir takımın avantajının olması gerekiyordu. Garip bir sistemle bunun önüne geçildi. Takımın butün star oyuncuları sakatlıklar nedeniyle ya forma giyemedi ya da eksik kapasite ile mücadele etti.

Daha once denenmemiş görüntülü denetleme sistemi, ligin en önemi periyodunda devreye sokuldu. Elbette hatalar birbirini kovaladı ve Halkbank da bundan nasibini (!) aldı.
Tüm bunlar birleşince, Halkbank, müthiş taraftarının önünde şampiyonluk kupası kaldırmaktan mahrum kaldı.
Öte yandan, Şampiyonlar Liginde gruptan çıkıp, geçen yılın şampiyonu Belogorie BELGOROD takımının saf dışı bırakılması az bir voleybol başarısı değildir.
Halkbank, şu anda Avrupa voleybolunun ve özellikle Şampiyonlar Liginin en önemli aktörlerinden biridir. Çıtası yüksektir ve bu haliyle de ülke voleybolunun çekici motorlarından biridir.
Öte yandan, unutulmaması gereken kupalardan biri de plaj voleyboludur. Milli Takımın da nüvesini oluşturan plaj voleybol takımı, şampiyonluğu kimseye bırakmazken, uluslararası alanda aldığı başarılarla da ayrıca gururumuz olmaktadırlar. Türk plaj voleybolu, Rio’ya bu oyuncularla gitme yolunda hızlı adımlarla yürümektedir.
Halkbank bu sezonda da izlenmeye değer takımlar yapıyor. Öylesye desteğe devam.